Publikováno: 12.08.2015 11:29

5 faktorů, které mohou vážně ohrozit existenci vaší firmy

Existuje mnoho věcí, které mohou negativně ovlivnit vývoj firmy. Následujících 5 skutečností můžeme označit jako všeobecně platné a de-facto ohrožující každého podnikatele. Jak už to tak v podnikání bývá, všechno se více či méně točí kolem dostatku peněz a možnosti s nimi rychle disponovat.

1. Příliš rychlý růst firmy

Představte si situaci: Kamarád vám „přihraje" zakázku, která sama o sobě je větší, než roční obrat vaší společnosti. Zakázku udělat umíte, stroje na ni máte. Jenom nemáte dostatek lidí a peněz, abyste ji zvládli včas – to znamená za čtyři měsíce.

Přijmete tedy 5 nových zaměstnanců, vezmete si spoustu zásob na fakturu s odloženou splatností a jdete na to. Po prvním měsíci zjistíte, že musíte zaplatit více než dvojnásobek na výplatách a současně vás začíná upomínat dodavatel materiálu. A záloha na „obchod století" je už jaksi pryč. Prostě jste se příliš rychle rozmáchnuli.

2. Časový nesoulad mezi příjmy a výdaji

Opět použijme jednoduchý příklad. Máte jednu zakázku, budete ji vyrábět dva měsíce a koupili jste na ni materiál na fakturu se splatností 30 dní. Co se stane? Budete muset dříve zaplatit dodavateli, než dostanete své peníze ze zakázky. Pokud nemáte dost peněz z předešlých zakázek, budete mít vážné starosti jak zaplatit DPH, jak zaplatit lidem, a hlavně kde vzít na zaplacení faktury dodavateli – potřebujete přece další materiál.

Klíčem, jak takovéto situaci předcházet, je správné řízení tak zvaného „toku peněz" neboli „cash flow". Znamená to, mít přehled o vstupech do firmy, mít v pořádku dokumentaci a čile komunikovat jak s dodavateli, tak s odběrateli. Tak lze včas prodloužit splatnosti, či oprávněně žádat zálohu na zakázku.

3. Chaos v účetnictví

Někteří majitelé malých firem sledují vývoj svého hospodaření spíše v „v hlavě". V lepším případě na papíře anebo v Excelu. Jsou to přece kupecké počty! Tady mi zaplatí, tam musím zaplatit já a je to. U dvou faktur to jde, ale co když se podnikání rozrůstá? Není možné udržet kompletní přehled o peněžních tocích firmy v hlavě. Natožpak pořádek v papírech!

Vést efektivně účetnictví znamená mít dobrý program a dobrého kolegu, který pečlivě eviduje a vystavuje faktury. Hlavně ale sleduje platby a pomáhá včas odhalit problémy a řešit je. Dobrý účetní software zpravidla nabízí sestavy, díky nimž se nedostanete do vleku pozdních plateb od klientů a upomínek od dodavatelů. Jenom z výsledovky nezjistíte, jak vám „tečou" peníze, a stejně tak z výkazu cash-flow nedostanete informaci, jestli jste v zisku.

4. Nedostatek finančních rezerv

V životě občas nastávají mimořádné události. Když vám doma vypoví službu vysavač a není možné jej opravit, co uděláte? Patrně sáhnete do úspor a koupíte nový. A stejně tak by to mělo být i v podnikání. Co se stane, když zjistíte, že vám kvůli chybě v účetnictví na účtu chybí 500 000 korun? Pro většinu malých podnikatelů to může být katastrofa! A nejedná se jenom o tyto situace.

Mnohé teorie tvrdí, že dostatečná finanční rezerva by měla být na úrovni 6 ti měsíční výše provozních nákladů. A to není málo. Vybudování takové rezervy chce svůj čas. Navíc je třeba poměrně dlouhou dobu držet na uzdě náklady. A to v každodenní podnikatelské praxi není vždy reálné.

5. Přílišný tlak na zisk

Žádná finanční rezerva ale nepomůže, pokud je ve vašem oboru tlak na co nejnižší ceny a podnikání vám dostatečně nevynáší (nemáte ekonomické procento zisku). V takovém případě máte několik možností. Nejdříve byste měli prozkoumat své náklady – téměř vždy je možné někde ušetřit. Další cestou může být přestup do jiné části trhu nebo nákup nové techniky, která zpravidla přináší zásadní úspory. Jenže poslední dvě možnosti opět vyžadují finanční investice. Začarovaný kruh.

Rychlé externí financování skutečně existuje

Všechny uvedené problémy mají řešení v podobě externího financování, kterým podnik pokryje své aktuální potřeby.

Většina podnikatelů se nejprve obrátí na svou banku. Pokud ale nemáte dostatečně dlouhou a pozitivní historii podnikání nebo opravdu perfektní ekonomiku, nepůjčí vám. Stejně tak nepůjčí ani v případě, že už nějaké financování od banky máte a další žádost překračuje „limity". A když už se vám tak dobře daří, že by banka úvěr pravděpodobně schválila, tlačí vás zase čas. Vaše podnikatelská šance je tady právě teď a za pár dní bude pryč. Nemůžete si dovolit čekat týden nebo dva na vyřízení úvěru.

Příliš konzervativní banky už dnes ale naštěstí nejsou jediným zprostředkovatelem financování firem. V posledních letech se v České republice vytvořil stabilní a důvěryhodný sektor nebankovních finančních institucí, které většinou poskytují finance mnohem vstřícněji v řádu několika dní a bezúčelově. Navíc zpravidla nabízejí moderní finanční produkty, k jejichž získání nebudete muset shánět nemovitost do zástavy.

Jedním z renomovaných poskytovatelů nebankovního financování je společnost NOVA leasing. Ta financuje potřeby svých klientů pomocí tzv. zpětného leasingu movitého majetku. Bezúčelová půjčka peněz je jednoduše realizována oproti firmou běžně používaným strojům, vozidlům anebo třeba vybavení dílny. Během tří dnů od podpisu smlouvy má firma peníze na účtu a může je využít k pokrytí aktuálních potřeb.


Renomovaný poskytovatel nebankovního financování firem. Potřeby klientů financujeme pomocí zpětného leasingu movitého majetku. Bezúčelovou půjčku realizujeme oproti vámi běžně používaným strojům, vozidlům, technologiím nebo třeba vybavení dílny. Peníze vyplácíme na účet klienta zpravidla do tří dnů od podpisu smlouvy. Navrhneme a realizujeme finanční řešení pro více než 10 000 zájemců ročně.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Post 3

Problémy jsou v podnikání na denním pořádku, ale vítězí ten, kdo je správně vyřeší

Problémy tu jsou od toho, aby se řešily. A v zásadě každý problém ř...

Zobrazit více

Rackmultipart20151207 4543 hgs2xm

Dlužíte státu na sociálním pojištění? A hrozí vám soud?

Každý podnikatel má povinnost platit státu sociální pojištění, jenž...

Zobrazit více

Post 1

Bankovní úvěr jako jediné řešení financování? To už dávno neplatí.

„Financování firmy znamená dnes nejen poskytnutí peněz, ale díky vý...

Zobrazit více