Publikováno: 16.11.2015 13:38

Dotace pro zemědělce a jejich typy

Pokud podnikáte v zemědělství nebo se do tohoto oboru teprve chystáte vstoupit, jistě vás budou zajímat konkrétní možnosti dotací, které by vaše podnikání mohli usnadnit či nastartovat. Proto jsme pro vás připravili stručný článek, který všechny jednotlivé typy zemědělských dotací shrnuje.


Celkem máme 4 dotační programy:

  • zemědělská výroba,
  • mladí začínající zemědělci,
  • diverzifikace,
  • zemědělsko-potravinářské odvětví.


Zemědělská výroba

Tento dotační program se vztahuje na technologie (např. balící linky či skladovací technologie) a zemědělské stavby (např. stáje, drůbežárny, sila). Program je určen pro zemědělské podnikatele podle zákona č.252/1997 Sb., zákon o zemědělství, ale zažádat si o něj mohou také mladí začínající zemědělci.


Mladí začínající zemědělci

Mladí začínající zemědělci mají však svůj speciální dotační program, který má za cíl pomoci v začátcích podnikání. Dotace jsou určeny především na technologie a stavby v rostlinné (ovoce, zelenina, olejniny, obiloviny, houby, chmel, vinice) a živočišné výrobě (chov skotu, ovcí, prasat, koní, koz, drůbeže a včel). V rámci tohoto programu je možnost žádat také o dotaci na mobilní techniku, tedy například takový traktor.


Diverzifikace

Tento druh dotace je vhodný další rozvoj zemědělců v jiných oblastech nezemědělské povahy. Pod tímto pojmem si můžeme představit například oblasti výroby, zpracování a tradiční řemesla.


Zemědělsko-potravinářské odvětví

Poslední typ dotačního programu se vztahuje na zpracovatelské provozy, které se týkají výroby potravin (pro lidskou spotřebu) a krmiv (pro hospodářská zvířata).

Výběr dotací pro zemědělce je tedy opravdu zajímavý, každopádně může se stát, že již s těmito financemi počítáte a stát či EU vám je nečekaně zdrží. Co v takovém případě dělat?

Řešením může být například společnost NOVA leasing, která vám do doby obdržení dotací poskytne tolik potřebné finance, a to oproti vašemu movitému majetku.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Rackmultipart20160201 5059 1qb1qwk

Dotace pro zemědělce a jejich typy

Česká republika a zároveň i Evropská unie nabízí nejrůznější možnos...

Zobrazit více

Rackmultipart20160223 22414 pvbuws

Zemědělské dotace – víte, kdy podat žádost o dotaci?

Pokud máte zájem o zemědělské dotace, musíte si podat písemnou žádo...

Zobrazit více

Rackmultipart20160222 9111 c9t0q7

Stavebnictví se dostalo z dlouholeté krize! Pociťuje to i vaše firma?

Pokud podnikáte ve stavebnictví máme pro vás dobrou zprávu. Podle v...

Zobrazit více