Publikováno: 18.03.2016 09:13

Stavebnictví se dostalo z dlouholeté krize! Pociťuje to i vaše firma?

V dnešním článku se zaměříme na ekonomický růst v oboru stavebnictví, a to za 1. čtvrtletí roku 2015. Rádi bychom Vám přinesli i aktuálnější informace, Ministerstvo obchodu a průmyslu však novější dokument ještě nezveřejnilo.

Stavebnictví je považováno za jeden z nejproblematičtějších oborů, která má velmi časté potíže s platební morálkou, nedostatkem zakázek a poměrně špatně si vedou i samotné vztahy mezi odběrateli a dodavateli. Pokud tedy v této oblasti podnikáte, věříme, že pro vás tyto poměrně pozitivní statistiky, které vydává Ministerstvo obchodu a průmyslu, budou zajímavé.


Stavebnictví a HDP

Ekonomika České republiky na počátku roku 2015 zaznamenala významný růst. Podle MPO vzrostl HDP meziročně v 1. čtvrtletí o celé 4 %. Tento výsledek je od roku 2007 nejdynamičtější a za rekordní se považuje také mezičtvrtletní růst HDP, který dosáhl 2,5 %.

A jak na tom je hrubá přidaná hodnota? Ta vzrostla meziročně o 3,5 % a mezičtvrtletně o
1,3 %. Významný podíl, téměř polovina nárůstu, připadá zpracovatelskému průmyslu. Pokud se podrobněji podíváme na stavebnictví, i to mělo příznivý podíl. V tomto oboru totiž hrubá přidaná hodnota vzrostla o 2,1 %.


Dobrá zpráva! Ceny stavebních prací rostou!

Ze statistiky můžeme vyčíst i mírný nárůst ceny stavebních prací. Na tomto pozitivním oživení ekonomiky se podílí větší počet veřejných zakázek, čerpání prostředků z Evropské unie i dobrá situace na trhu nemovitostí. Věříme, že pro všechny podnikatele v oboru je tato zpráva potěšující, jelikož ceny pociťovaly neustálý pokles či stagnaci.

Pociťujete tyto příznivé změny i vaše firma? Pokud se stále potýkáte s problémy, doporučujeme akutní hledání příčiny a řešení. Jedině tak se vám podaří váš podnik ozdravit dostat do kladných čísel. V případě, že řešíte zdroj financování, doporučujeme se obrátit na specialisty v postykování půjček a váš problém s nimi detailně prodiskutovat. Takovým specialistou je například společnost NOVA leasing, která nabízí nebankovní půjčky založené na principu zpětného leasingu.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Rackmultipart20160201 5059 1qb1qwk

Dotace pro zemědělce a jejich typy

Česká republika a zároveň i Evropská unie nabízí nejrůznější možnos...

Zobrazit více

Rackmultipart20160201 22147 13huacb

Co dělat, když chybí peníze na provoz firmy?

Provoz firmy není zrovna nic jednoduchého, což může ostatně potvrdi...

Zobrazit více

Rackmultipart20160223 22414 bcb9jg

Životnost obráběcích strojů není nekonečná

Podnikáte ve výrobě a přemýšlíte, jak dlouho vám vydrží vás obráběc...

Zobrazit více