Publikováno: 05.04.2016 12:50

Životnost obráběcích strojů není nekonečná

V dnešní době je portfolio obráběcích strojů opravdu široké. Strojírenský průmysl se neustále rozrůstá, proto je logické, že roste i nabídka nejrůznějších obráběcích strojů, které se liší nejen svým druhem, ale také velikostí. 21. století je dobou neustálého zvyšování produkce a tak přichází častokrát na řadu automatizace. Člověk se snaží za pomocí strojů a robotů zvýšit nejen výkon, ale i kvalitu výsledné práce.


Je váš stroj spolehlivý?

Spolehlivost stroje patří mezi důležité vlastnosti, stejně jako životnost. Ale co to vlastně ta spolehlivost je? Jak ji můžeme určit? Odhadem? To rozhodně ne! Spolehlivost je určitá pravděpodobnost, že činnost zařízení bude ve vašich provozních podmínkách přiměřená samotnému účelu stroje.

V podstatě se jedná o kvalitativní pojem, ovšem myslete na to, že při zkoušení přístroje a hodnocení je důležité vyjádřit spolehlivost kvantitativně. A to za pomocí několika číselných charakteristik - např. intenzita poruch, střední doba mezi poruchami, pravděpodobnost bezporuchové činnosti. Přesné výpočty jsou ovšem poměrně složité rovnice, proto je zde neuvádíme, vám je však zpracuje technický znalec.


A co životnost stroje?

Co je to vlastně životnost? Doba, která ukazuje jak dlouho vám ještě váš stroj vydrží? Pojďme se na to podívat trochu odborněji. Životnost se rovná stáří vašeho přístroje + zbytková životnost. Ta určuje dobu od rozhodného dne do dosažení předpokládané životnosti.

Pokud však chceme vynechat všechny složité výpočty, znalecké posudky a podobné technikálie, můžeme vycházet z obecných informací. Předpokládaná fyzická životnost obráběcích strojů se počítá mezi 3 až 8 lety. Speciální a velké obráběcí stroje mohou mít životnost rapidně větší, u některých strojů to může být 20 až 25 let.


Životnost je u konce a vy potřebujete finance na nákup nového stroje?

Životnost vašeho stroje je u konce, poruchovost je téměř na denním pořádku a náklady na opravu jsou stále vyšší a vyšší? Nejspíš je nejvyšší čas pořídit stroj nový. Jedná se o poměrně velkou investici, proto je logické, že každý podnikatel tento krok zvažuje velmi pečlivě. Jenže co dělat, pakliže se pro tento krok rozhodnete, ale chybí vám finance? Využijte nebankovní půjčky, které fungují na bází zpětného leasingu, tedy pronájmu movitého majetku.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Rackmultipart20160201 22147 13huacb

Co dělat, když chybí peníze na provoz firmy?

Provoz firmy není zrovna nic jednoduchého, což může ostatně potvrdi...

Zobrazit více

Rackmultipart20160223 22414 pvbuws

Zemědělské dotace – víte, kdy podat žádost o dotaci?

Pokud máte zájem o zemědělské dotace, musíte si podat písemnou žádo...

Zobrazit více

Rackmultipart20160222 9111 c9t0q7

Stavebnictví se dostalo z dlouholeté krize! Pociťuje to i vaše firma?

Pokud podnikáte ve stavebnictví máme pro vás dobrou zprávu. Podle v...

Zobrazit více